Dolar 19,0385
Euro 20,6526
Altın 1.198,89
BİST 5.001,06
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla °C
Muğla
°C
°C
°C
°C
°C

Siteye Erişim Engeli Geldi!

Siteye Erişim Engeli Geldi!
17 Mayıs 2022 11:49
116
A+
A-

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve Reklamla adlı şirketin sahibi Levent Arkan hakkında çeşitli iddiaların yer aldığı Bodrum Haber Merkezi adlı yerel internet sitesine erişim engeli getirildi. 

Bodrumca– Kararın ardından hem internet sitesi hem de Levent Arkan tarafından açıklama yapıldı. Bodrum’da uzun yıllardan beri yayında olan, Özay Kartal’ın sahibi olduğu Bodrum Haber Merkezi adlı internet sitesinde Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve Reklamla adlı şirketin sahibi Levent Arkan hakkında çeşitli iddiaların yer aldığı “BOTAV’IN ŞAİBELİ REKLAMCISINA ÖDÜL GİBİ ATAMA” başlıklı bir haber yayınlandı.

Haberin ardından Başkan Aras, zehir zemberek bir açıklama yapmıştı. Haberin Ahmet Aras’ın avukatı Esra Hasanoğlu Kazmaz tarafından bahse konu habere erişimin talebi geldi. Talebin ardından mahkeme tüm siteye erişimin engellenmesine karar verdi.

Kararla ilgili Kent Haber’e açıklama yapan Ahmet Aras’ın avukatı Esra Kazmaz, “Haber tamamen gerçek dışı olduğu için biz habere erişimin engellenmesini istemiştik ama mahkeme tamamen siteye erişimin engellenmesine karar vermiş. Bu mahkemenin takdiridir. Bizim talebimiz sadece o habere erişimin engellenmesiydi.” dedi.

BODRUM HABER MERKEZİ’NDEN AÇIKLAMA

Kararın ardından Özay Kartal’ın sahibi olduğu Bodrum Haber Merkezi adlı internet sitesinden yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Bodrum Belediye Başkanı Sayın Ahmet Aras’ın Bodrum Sulh Ceza Mahkemesine 16 Mayıs 2022 Pazartesi günü yaptığı başvuru neticesinde aynı gün karar çıktı. Adalet sistemimizin hızlı çalışıyor olduğunu görmek bizleri son derece onure etse de, çıkan karar, basın özgürlüğü adına utanç vericidir. Zira ilgili mevzuata göre, kişilik haklarına saldırı varsa sadece o habere yayın yasağı gelmesi gerekirken; tüm siteye yönelik erişimin engellenmesi talep edilmiş ve kabul edilmiştir. Bodrum Belediye Başkan’ı Ahmet Aras, kişilik haklarına saldırı olduğunu iddia ettiği haberin başlığı bile kendisine saldırmadığımızı açıkça gösterir durumdadır.

Basın özgürlüğü; haber, fikir ve düşünceleri, çoğaltıcı araçlar ile serbestçe açıklayabilmek özgürlüğüdür. Bilgi ve düşünceleri serbest olarak toplayıp, yorum ve eleştiri yaparak çoğaltabilmek ve bunları serbest olarak yayımlayıp dağıtabilmek haklarını içerir.

Basın aracılığıyla yapılan yayım, düşüncelerin açıklanmasının özel bir türüdür ancak basın özgürlüğü, düşünceyi açıklama özgürlüğünden ayrı bir özgürlük kategorisi oluşturur. Devlet yaşamında insanların düşüncelerini serbestçe açıklayabilmeleri sayesinde gerçeklerin ortaya çıkabileceği, bu yolla yanlışlıkların, yolsuzlukların, hukuk dışılıkların, çelişkilerin su yüzüne çıkacağı ve bunda, kamu yararı bulunması gerçeği, demokratik hukuk devletlerinde bu özgürlüğün kabul edilmesi sonucunu doğurmuştur. Devlet baskısı ve korkusu ile yaşayan bir basın, kamunun avukatlığı görevini yerine getiremez, toplumsal yararları savunamaz. Bu nedenle basın özgürlüğü, basına tanınmış bir ayrıcalık değil, kişilik hakları gibi korunan bir hak olarak değerlendirilir. Bodrum Sulh Ceza Mahkemesinin verdiği karara itiraz dilekçemizi vererek, konunun adalet önünde kanıtlarıyla çözüme ulaştırılmasının en doğru yol olacağına inanıyoruz.”

Reklamla adlı şirketin sahibi Levent Arkan, bu sabah sosyal medya hesabından yaptığı “Bodrum Haber Merkezi adlı sözde haber sitesinin sahibine açık mektup.” başlığıyla yaptığı yazılı açıklamada şöyle dedi:

“Elinizde hiçbir kanıt, belge ve şahit olmadan benim için şaibeli reklamcı, Bodrum’a Ahmet Aras sayesinde girdi diyeceksiniz, 600 kişiden fazla insanın çalıştığı Bodrum Belediye AŞ adlı şirketin yönetimine benim getirildiğimi iddia edebilecek kadar akıl dışı iddialarda bulunacaksınız, Botav için yapılan çalışmaların hakkında atıp tutacaksınız, haber sitesi olduğunu iddia ettiğiniz bodrumhabermerkezi.com adlı sitenin yasal olarak mecburi olmasına rağmen künyesini, sahibini, genel yayın sorumlusunu, adresini sitede açıkça yazmayıp saklayacaksınız ve sonra, “Haber sitemize yayın yasağı” diye feryat ederek Ahmet Aras’ı suçlayacaksınız öyle mi?
Benim hakkımda yazdığınız iftiralarla ilgili olarak dün avukatlarımla görüştüm, sitenin yasal muhatabı belli değil, muhatap ortaya çıktıktan sonra davayı açalım dediler. Ve büyük bir mutlulukla öğrendim ki, hukukun size attığı Osmanlı tokadına itiraz edeceğinizi söylemişsiniz.  Ben be bu itirazı kim yapacak onu bekliyorum. Siz itirazını yapın; ben de kişilik haklarıma saldırınız, vicdansızca iftiralarınız için davamı açabileyim ve gelin, mahkemede kanıtlayın benim için söylediklerinizi. Sonra görelim, kimin şaibeli kimin şaibesiz olduğunu.

CANLI YAYINA DAVET ETTİ

Gazeteci, gerçekleri ispat etmek uğruna hayatını ortaya koyan insanlara denir. Bodrum Haber Merkezi adı altında “haber sitesi” açarak, açtıkları haber sitesine kendi adlarını yazmaktan korkanlara değil.  Dün size bir çağrıda bulundum ve dedim ki, benim hakkımda elinizde ne kadar bilgi, belge ve şahit varsa alın, Bodrum’un en saygın basın kuruluşu olan Kent TV’ye gelin, canlı yayında Bodrum görsün kim şaibeli, kim şaibesiz dedim, sesiniz çıkmadı. Özetle, lütfen yayın yasağına itirazınızı hemen yapın, ben de hakkımdaki iftiralarınız için muhatabım kim bileyim, davamı açabileyim. Bakalım adliyeden, kim mahkum olarak çıkacak. Göreceğiz, göreceksiniz.”

Haber Kent TV