Dolar 19,0377
Euro 20,6944
Altın 1.201,30
BİST 5.001,06
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla °C
Muğla
°C
°C
°C
°C
°C

Bodrum’da RES Mücadelesi Sürüyor

Bodrum’da RES Mücadelesi Sürüyor
9 Ocak 2022 14:40
209
A+
A-

Bodrum’da kurulmak istenen Rüzgar enerji Santralleri (RES) bir kez daha yargıya çarptı.

Bodrumca –Yıldız A.Ş. 2014 yılında Güvercinlik, Çamlık, Pınarlıbelen Kumköy, Yalıçiftlik ve Kızılağaç mahallerinin tepelerinde kurulmak istenen RES lerle ilgili köylüler Muğla idare mahkemesine dava açtılar. Mahkemenin projeyi iptal eden kararından sonra tekrar aynı bölgede RES kurmak üzere bakanlığa müracaat eden firma tekrar ÇED olarak RES çalışmalarına başladı.

Mahkeme kararı için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız;

(2)_YD_Kararlari

Köylülerin yaşam alanları içerine kurulmak istenen RES’lere karşı köylüler mücadeleyi sürdürüyor. RES’lere karşı verilen mücadelenin avukatlarından Remzi Kazmaz yaptığı açıklamada şunları söyledi ;

“Köylüler kendi yaşam alanları içinde RES kurulmasına anlam veremiyor ve tepelerinde RES direklerini istemiyorlardı. İkinci kez yargıya başvuran köylülere mahkemeden olumlu haber gelmişti.
Mahkemenin ikinci kez iptal kararından sonra bütün Bodrum içten bir oh çekmişti. İki mahkeme kararının yanında köylülerin, muhtarların, Bodrum STK ların bu konuda tavırları netti. Bodrum’un RES’e ihtiyacı yoktu.

Bodrum’dan elde edilecek enerji çok az olup bu nedenle Bodrum’un ve doğanın silüetini bozmaya gerek yoktur. Çünkü Bodrum dünyaca bilinen tarihi bir kültür varlığı bir antik kenttir. Ama yeşil sermayenin bütün bunlarla ilgisi yoktur. Onu ilgilendiren sadece Ranttır . Bodrumun RES çöplüğü olmaması için bütün çevre örgütleri ayakta olmasına rağmen Yıldız A.Ş. 3.kez çevre bakanlığına başvurmuştur.
Herkes şaşkındı.
Ortada iki mahkeme kararı vardı , mahkeme kararlarına ve bilirkişi raporlarına karşı aynı şirketin aynı yer için aynı bakanlığa başvurabilmesi düşündürücü ve kaygı vericidir.
Bakanlığın mahkeme kararlarına rağmen 3.kez ÇED olumlu raporu vermesi de şüpheli idi.
Dava avukatı Av. Remzi KAZMAZ ‘Evet o gün herkes gibi bende şaşkındım. Ama ben ve arkadaşlarım çabuk toparlandık önce mahalle muhtarlarıyla bir toplantı yaptık işin önem ve ehemmiyetini anlattık. Arkasından her mahallede toplantılar yaptık hatta imza kampanyası açarak çevre il müdürlüğü aracılığıyla çevre bakanlığına ulaştık. TBMM soru önergeleri verdik.
Bu çalışmalar etkisini gösterdi. Köylüler koşa koşa vekaletlerini verdiler ve 3.kez bu projenin iptali için davamızı açtık. Bu kez bir Bodrum sevdalısı olan Bodrum Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Aras ile birlikte hareket ettik. Bodrumdaki tüm sivil toplum kuruluşları bu hukuka aykırı anti demokratik ve rant kokan bu karardan rahatsız olmuştu.
Heyecanlı bekleyişimiz bugün çok iyi bir haberle geldi. Şimdi Bodrum’da bu haber bir bayram havası yarattı.
Av.Remzi KAZMAZ devamla RES’lerle ilgili Çevre bakanlığın verdiği olumlu ÇED raporu kesinlikle doğru bir karar değildir. Çevre bakanlığından bir kez bile bu yerlerle ilgili bir keşif yapılmamış rapor yazılmamış ama değerli bilim adamlarının bu konuda yazılmış yüzlerce sahife tutan bilimsel raporları vardır. Toplam 25 kişiden oluşan ve her biri kendi alanında uzman bilim adamlarının hepsinin ortak bir noktada birleşerek karar verdiği raporda açıkça yazdığı gibi bu alanlar arkeoloji SİT alanlarıdır. Bir çok tarihi ve kültürel varlığa ev sahipliği yapıyor, bu alanlar önemli orman alanları statüsüne giriyor. Kesilemez ve özenle bakılması gereken bu alanlara RES direkleri kurulamaz diye altını çizerek yazdıkları 3 ayrı bilirkişi raporu var.
En önemlisi bahse konu alanda ve tepelerde bu rüzgar gülleri döndürebilecek rüzgarın olmadığı yılın çoğu zaman bu pervanelerin dönmesi olamayacağını da açıkça belirtmelerine rağmen hem çevre bakanlığının hem de adı geçen şirketin bu alanlar üzerindeki düşüncesi nedir?
Tabi aklımıza hemen Yalıkavak Gerişte kurulan RES’ler geliyor. Yalıkavak’ta RES şirketi 10 milyon m² alanı acele kamulaştırma yoluyla Kamulaştırarak bu alanların üzerine RES kurmuştu ama sadece bir milyon m² üzerine kurulmuştu RES’ler , pekala geri kalan 9 milyon m² ‘yi ne yapacaksın diye sorduğumuzda şirkete ve yetkililerine bugüne kadar bunun cevabını alamadık.
Şimdi yine soruyorum Güvercinlikte RES kurmak isteyen şirkete, 40 km denize nazır bu alanda sahi siz RES mi kuracaktınız.
Yada dünyaca ünlü golf sahalarına komşu olan bu alanlara villalar, oteller mi açacaktınız.
Av.Remzi Kazmaz ‘’Biz RES’lere karşı değiliz ama kuruldukları yerlere karşıyız o nedenle RES’ler bodrum için uygun yerler değil kaldı ki bu RES’lerden elde edilecek enerji bodrumda iki büyük oteli ancak çalıştırabilir. Bu nedenle bodrumu RES çöplüğüne dönüştürmeye gerek yok, diğer yandan RES’ler halkın yaşam alanlarının üzerine kuruluyor. El insaf bu insanlar gece gündüz RES’lerin çıkardığı insan psikolojisini bozan o sesleri dinlemek zorunda mıdır.’’
Kazmaz son söz olarak yetkililere seslenerek’’ Bodrumun üzerinden ellerinizi çekin şirketlere ÇED raporu verirken iki kere düşünün. Bodrum tarihi ve kültürel bir kenttir. Bodrum geleceğimiz Bodrum dünyaya açılan bir pencere Bodrum uygarlıkların yol kavşağı Gelin Bodrumun silüetini, Kültürel yapısını antik geçmişini denizini kumunu koruyalım. Bodrum’u dünya turizm ile buluşturalım. İnanın devlet daha çok gelir kazanır.
Bodrum’da son günlerde yalan ve talan politikalarınıza son verin. Bodrum halkı Bodrum’da, Gökova’da, Mazı’da, Çökertme’de, Ören’de RES istemiyor. Amacı kolay yoldan para kazanmak isteyen şirketlerin kirli amaçlarına alet olmayınız.