Dolar 18,4905
Euro 17,7674
Altın 962,94
BİST 3.260,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla 26°C
Açık
Muğla
26°C
Açık
Sal 25°C
Çar 26°C
Per 28°C
Cum 30°C

Bodrum Belediyesi Artan Bütçe İle 2022 Yılına Umutla Girecek

Bodrum Belediyesi Artan Bütçe İle 2022 Yılına Umutla Girecek
A+
A-
09.11.2021
117

Bodrum Belediyesi Muhtarlık İşleri Müdürlüğü Kasım ayı Muhtarlar toplantısı Bodrum Herodot Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Bodrumca – Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Muhtarlar Derneği Bodrum İlçe Başkanı ve Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Ahmet Cemil Gündüz, Bodrum Belediyesi Muhtarlık İşleri Müdürü Murat Kurtini ve mahalle muhtarlarının katılımı ile gerçekleşti.


Bodrum Belediyesi, mahallelerdeki taleplerin çözüme kavuşturulması, hizmetlerinin sağlıklı ve daha hızlı ve bir şekilde ilerleyebilmesi için mahalle muhtarı ile sıkı iletişim halinde çalışmalarını yürütüyor.
Toplantıda, 2022 yılının umutla baktıklarını ve Bodrum’a yapılacak hizmetler için 2022 yılı bütçesini arttırdıklarını ifade eden Başkan Aras “Biz çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sizler de tabi ki yoğun bir şekilde görevinizin başındasınız. Bodrum hareketli, nüfus yüksek, nüfusun artmış olması tabi bize ekonomik açıdan aslında katkı da sağlıyor. Özellikle esnaf memnun gördüğüm kadarı ile çok sıkıntı yok. Tabi bizim iş yükümüzü arttırsa da, en azından ekonomik açıdan Bodrum’a belli bir katkı sağladığı kesin bu gelen nüfusun. Şimdi hal böyle iken problemli alanlarda sürmekte. İşler faaliyetler çok yoğun devam etmekte, Fen işlerimiz, Temizlik işlerimiz, Destek hizmetlerimiz bütün gücü ile görevini yapmaya çalışıyor.

 

Başkan Aras “200 Milyonluk Bütçemizi 750 Milyona Çıkardık”

Bizim için asıl olan bütçenin arttırılması idi. Burada çok ciddi bir başarı sağladık. İki senede, iki buçuk senede 200 milyonluk alınan bütçenin 750 milyona çıkartılması büyük bir mucize gibi bir şeydir. Biz çünkü Bodrum’un 200 milyonu hak etmediğini düşünüyoruz. Fen İşleri bütçemiz geçtiğimiz yıl 70 milyondu, şu anda 2022 yıl için Fen işleri bütçemiz 150 milyon oldu. Destek hizmetleri, Park Bahçe, Temizlik işleri gibi daha birçok aktif birime de 2022’ye bütçemizi arttırarak gireceğiz. Bu önemli bir şey, bu salgın döneminde, bu kadar maliyetlerin arttığı bir dönemde, bütçenin artırılıyor olması bizim yaptığımız çalışmalar sayesindedir. Kayıp kaçak kontrolü yapıyoruz. Ecrimisiller işgaller daha önceden hiç tespit edilmemiş bir sürü gelir kaynağı tespit ettik. Böylece ciddi bir gelir bütçesi yaptık. Bu 750 milyonun %50 yatırıma gidecek nerdeyse bu çok önemli bir şey. O yüzden önümüzdeki yıl yatırımların veya çalışmaların, hizmetlerin daha fazla olacağını buradan söyleyebiliriz.

Gündüz Bakım Evi çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Gündüz Bakımevi çok önemli bir şey, kadınların özgürleşmesi açısından önemli kadın çocuğuna bakıcı bulamazsa çalışamaz, sosyalleşemez dışarıya çıkamaz. O yüzden sadece çocuklar için değil kadınlar içinde düşünüyoruz. Tabi ki gelir durumu düşük insanlar için düşünüyoruz. 60 kapasiteli bir tanesini Konacık’ta açtık. Bunları yavaş yavaş bütün mahallelerimizde sayısını arttıracağız. Biz de uygun fiyata çocuğunu kreşe gönderemeyenler varsa bunları desteklemek için çalışıyoruz.

Yine son dönemde su ile ciddi sıkıntılar devam etmekte. Patlaklar hız kesmiyor sürekli bir yerler patlıyor. Neredeyse hayata kast eder hale geldi. Araba kaçıyor içine, Allah korusun oradan bir çocuk geçse kaybederiz yani o kadar ciddi bir şey ondan sonra da kimse hesabını veremez bunun farkındayız. Şimdi 18 km ara hatlar değişmeye başladı. Ama ana hatların henüz daha mahkemesi sonuçlanmadığı için öğle devam ediyor, patlıyor yapıyorlar, patlıyor yapıyorlar. Bu işin vebali çok büyük yetki bende olsa yarın değiştiririm. Yarın kazarım başlarım değiştirmeye ama maalesef burada yetki bende değil o yüzden bir şey yapamıyorum. Yollarımız tabi ki bu patlaklardan dolayı ciddi zarar görüyor. AYDEM çalışmaları sürüyor. AYDEM’e çok yol verdik bu enerji krizini bitir. Artık biz elektrik kesintisi ile uğraşmayalım. Bu kış en azından bunları görmeyelim. AYDEM de bu sefer ne yaptı her yere girdi. Biraz gecikmeler oldu çünkü birçok yerde AYDEM kazısı var. Bir an önce bitmesini istiyoruz bitsin ki üst yapıya başlayalım.
Yine yağışlarla ilgili çalışmalar sürdürüyor arkadaşlar. Dere temizliklerimiz sürüyor. Sizlerin de riskli bölge olarak gördüğünüz yerler varsa bana söyleyin not alayım ve direk oralara yoğunlaşalım. Yağışlarda sel taşkınlarına sebep olabilecek yerlere müdahale edelim.
Temizlikle ilgili sıkıntı varsa lütfen onu da söyleyin. Arkadaşlarımız yoğun bir şekilde çalışıyorlar. Fakat personel sayısında sıkıntımız var. Beden işçisi ağırlıklı olarak eksik personelimizi tamamlayacağız. Geri dönüşümle ilgilide çalışmalarımızı sürüyor.

2022 yılı bizim için özellikle alt yapının da büyük ölçüde tamamlanması ile daha çok üst yapıya ağırlık vermemiz, böylece şikayetlerin bir çoğunu geride bırakmış olacağımız bir yıl olacaktır.
Nüfus artışımız ile sosyal, kültürel alanlara ihtiyaçlar doğdu. Parklar, spor tesisleri, insanların nefes alacağı kültürel faaliyetlerin yürütebileceği atölyeler bir sürü ihtiyaç doğdu. Bunlarla ilgili yine siz muhtarlarımızın da talepleri oluyor. Biz de belediye olarak gerekli çalışmaları yapıyoruz. 2022 yılında Belediye Etüt projemizin de çok ciddi yatırımları olacak. Hayata geçirmiş olacağız.
Bir eylem planı yapacağız Yeşil mutabakat eylem planı, çünkü yeşil mutabakatı yapmaz isek ürettiğimiz karbon sınırın üzerinde ise bize turist gelmeyecek. Ya da ürettiğimiz malı AB veya dünyanın başka bir tarafı bizim pazarlarımızı almayacak. Bunun için girişimlerimiz var.

Karaova’nın Bütün Köylerine Yatırım Yapacağız

Köylerde yatırımların daha da artacağını belirten Başkan Aras, “Karaova’daki bütün köylerimizin alt yapı, üst yapı çevre düzenlemesi hatta estetik bir çalışma başlatacağız. Orada bir tarihi yer varsa ortaya çıkartacağız. O bölgeyi olduğu gibi ele alıyoruz. Bütün köylerimizde kanalizasyona kadar her şeyi adım adım planlamamız lazım. Etrim’de arazimizde okul yaptık, bir sürü çocuk geldi gitti. İyi güzel bir şey oldu. Sadece Etrim’le kalmaz bütün köylerimize yatırım yapacağız. Bütün köylerimize dokunmamız lazım.
Karaova Mahallesi Muhtarı Muhammet Karademir, önümüzdeki günlerde açılışı yapılan Mustafa Kalem Parkı’ndaki yeni yapılan Belediye Kafe için Karaova’da vatandaşların çok memnun olduğunu belirterek Başkan Aras’a teşekkür etti.
Öncelikle yol çalışmalarına hız vereceklerini belirten Başkan Aras, toplantıda muhtarların taleplerini tek tek dinledi. Muhtarlardan gelen talepleri ilgili birimlere iletilmesi için gerekli talimatı verdi.
Muhtarlık İşleri Müdürlüğünce, 56 mahalle muhtarlığına düzenli olarak yapılan ziyaretlerle mahalle sakinleri tarafından muhtarlara iletilen talep, öneri ve şikayetler dinlenerek çözüme kavuşturulması için ilgili birimlere iletiliyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.