İçerik etiketlendi: ‘BODOSK’

BODRUM’DAN ÜÇ DAĞCI EVEREST’E TIRMANDI

Written by Bodrumca Gazetesi. Posted in Anasayfa, Gündem, Spor, Yaşam

Bodrum Doğa Sporları’ndan üç dağcı, Bodrum Belediyesi Meclis Salonunda Ekim ayında yaptıkları Everest Dağı Ana Kamp tırmanışlarının görsel tanıtımını yaptılar.

Diğer illerden gelen altı dağcıyla İstanbul da buluşan grup, Dubai aktarmalı yaklaşık on bir saatlik uçuşla Nepal’ın başkenti Katmandu’ya ulaştı. Daha sonra özel küçük uçakla dünyanın en riskli ve en yüksekteki havaalanlarından Lukla’ya uçan ekip, gidiş-dönüş yaklaşık 110 km. lik yürüyüşle önce 5 bin 364 metre rakımlı Everest Ana Kampı’na, daha sonra da 5 bin 580 metre rakımlı Kala Patthar Tepesi’ne tırmandılar.

bodoksÇağrı Özbek ve Vildan Aybirtek’in çektikleri fotoğrafların gösteriminden sonra Hıdır Çam da çekimini kendi yaptığı video görüntülerinden özet bir sunum yaptı. Etkinlikle ilgili olarak sorularımızı yanıtlayan ekip üyelerinden Hıdır Çam, “ Himalayalar, dünyanın çatısı olarak bilinir, özellikle 4 bin500 metre rakımlarından sonra oksijen yetersizliğinden, soğuk, kar ve buzlanmadan dolayı zaman zaman zorlandığımız oldu. Çeşitli kenetlerden yan yana gelen dağcılar olduğumuz halde ekip çok uyumluydu. Özellikle Everest zirvesi ve buzul bölgelerinde havanın açık, görüntülerin çok net olması da ayrı bir şanstı bizim için” dedi.